Na wstępie tego artykułu przypomnę, że nie jest moim celem nakłanianie czy też
sugerowanie nikomu czegokolwiek.

Dzielę się po prostu informacjami, które w moim odczuciu są ciekawe i mogą wnieść coś
nowego czy też kreatywnego do naszego życia.

Dziś chciałbym poruszyć temat weganizmu w sporcie a dokładniej porównać sylwetki dwóch zawodowych pływaków: Michaela Phelpsa oraz Davida Raphaela Hildebranda.

Dwóch z pozoru prowadzą podobne życie w sensie zawodowym jednak jest pewna różnica a odnosi się ona do sposobu odżywiania.

Jest ona naprawdę ogromna. O Michaelu Phelpsie a mianowicie jego diecie możesz przeczytać tutaj.

Dla porównania wspomniany wyżej David Hildebrand to całkowita odwrotność.
Jest weganinem i jak sam mówi:

„Pytają mnie: „czyli nie możesz jeść też bekonu?”. To czego nie może zrozumieć, to fraza „nie możesz”. Dla niego bowiem weganizm jest racjonalnym wyborem, którego dokonuje się zgodnie ze swoimi przekonaniami, a nie ograniczeniem i nie opiera się na jakichkolwiek zakazach. Wszyscy możemy jeść wszystko, niektórzy z nas po prostu wybierają produkty, których jeść nie chcą.”

David Hildebrand

Przykładowy jadłospis Davida wygląda następująco:

Śniadanie: przeważnie płatki z mlekiem migdałowym i owoce, czasami owsianka, bajgle z humusem, co jakiś czas koktajle

Lunch: zazwyczaj kanapki z pieczonymi warzywami, seitan, pasta z awokado i pomidorów, burger z grzybami i pieczoną cebulką

Obiad: pełnoziarnisty makaron z sosem, dania z curry, buritto, pizza, sałatki, pieczone brukselki z cebulą i czosnkiem, raz w tygodniu quinnoa, tempeh

Przekąski: jego numerem jeden są jabłka i masło orzechowe, czasami wypija wegańskiego shake’a lub zjada ciastko. Jeśli akurat jest w wegańskiej restauracji, kupuje wegańskie ciasto czekoladowe. Kocha pieczone owoce; daktyle karmelizowane banany, pudding z kokosem.

Nie wiem czy to porównanie jest dla Ciebie istotne czy też nie jednak jest to dowód na to, że skoro weganizm sprawdza się u zawodowego sportowca to z pewnością ma to sens co jednak często wśród ludzi i opinii jest niemożliwe.

Co z tą informacją zrobisz jest Twoją decyzją jednak od teraz wiesz, że po pierwsze weganizm uczy szacunku do zwierząt a przy okazji dba o nasze zdrowie.

 

Marek Kidziński
Z życzeniami wspaniałego zdrowia,
Marek Kidziński